Turyści, którzy organizują swój upragniony urlop często stoją przed wyzwaniem wykupienia najodpowiedniejszego noclegu. Zadanie to tylko pozornie jest błahe – okazuje się bowiem, że standard hotelu może mieć znaczący wpływ na ogólne zadowolenie z wykupionych wczasów.
Według GUS – w sierpniu 2021 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 3,9 mln turystów, którym udzielono 12,7 mln noclegów. Który z nich jest najpopularniejszy i z którego warto skorzystać podczas zaplanowanego urlopu?
Czym jest apartament na wynajem?
W tym obszarze na wyróżnienie zasługują dwa typy apartamentów: apartament wynajmowany oraz apartament hotelowy. Ten pierwszy to klasyczne mieszkanie w bloku lub kamienicy, które udostępnia się w formie krótkoterminowego wynajmu (o którym więcej pisaliśmy we wpisie Najem krótkoterminowy – jak wykorzystać zamek elektryczny SetPin). Ich wyposażenie oparte jest na podstawowych akcesoriach i meblach, które umożliwiają samodzielne przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy korzystanie z dostępnego sprzętu.
Apartament hotelowy to małe mieszkanie w hotelowym budynku, które wyróżnia się wyższym standardem, niż klasyczny pokój. Docelowo jest on większy – tj. składa się z np. dwóch pomieszczeń (oddzielnej sypialni oraz pokoju dziennego z aneksem kuchennym) – i droższy, przez co rezerwowany jest w podróżach służbowych lub na romantyczny weekend we dwoje.
Czym jest pokój hotelowy?
Pokój hotelowy to pomieszczenia 1-, 2-, 3- lub 4-osobowe, których metraż oscyluje od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Docelowo występować mogą w różnym standardzie, m.in. w zależności od przyznanych gwiazdek, ceny, kraju w którym znajduje się hotel. Najpopularniejsze wśród polskich turystów są hotele 3-gwiazdkowe, które oferują usługi all inclusive oraz pokoje typu studio (2+2).
Podobieństwa i różnice między pokojem hotelowym a apartamentem
Podstawową różnicą apartamentów i klasycznych pokoi jest ich wielkość oraz jakość wyposażenia. Te pierwsze są większe pod względem metrażu (zawierają m.in. aneks kuchenny czy stały dostęp do prywatnej łazienki), wyróżnia je również wyższy standard wykończenia, który wpływa na cenę zakwaterowania. Najdroższe i luksusowe apartamentowce na świecie kosztują nawet 100 tysięcy dolarów za noc (resort Palms Casino w Las Vegas, apartament Empathy Suite).
Warto dodać, że inny, alternatywny apartament na wynajem, można samodzielnie stworzyć we własnym mieszkaniu – np. gdy opuszczasz kraj lub przeprowadzasz się do nowego lokum. Nieruchomości tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się w centrum miasta (jak podaje raport „Lokalizacja hotelu klasy ekonomicznej jako atrybut konkurencyjności” – 52% gości wybiera pokój, który znajduje się blisko atrakcji kulturowych, takich jak np. muzea).
Pokoje hotelowe różnią się między sobą rodzajem wyposażenia, wielkością, standardem i aranżacjami. Na ich jakość wpływa głównie liczba gwiazdek (w dużym uproszczeniu im więcej gwiazdek, tym lepiej), ale także ogólnie przyjęte normy w kraju, rodzaj pakietów, forma obsługi i ilość personelu. Noclegi w pokojach idealnie sprawdzają się na dłuższych wakacjach lub na rodzinnych wczasach, gdzie niezbędne jest m.in. podstawowe wyposażenie i śniadanie w formie szwedzkiego stołu, które odciąża gości z obowiązku samodzielnego przygotowywania posiłków. To właśnie standard pokoi i jakość usług gastronomicznych ma znaczący wpływ na zadowolenie gości (raport „Wpływ jakości usług hotelarskich na satysfakcję i kształtowanie lojalności gości hotelowych”).
Warto jednak podkreślić, że zarówno apartamenty, jak i pokoje hotelowemogą oferować szereg dodatkowych udogodnień, które nierzadko stanowią za podstawę przewagi konkurencyjnej. Wśród nich są m.in. nowoczesne zabezpieczenia, takie jak zamki na kod, sale konferencyjne, restauracje hotelowe, SPA, animacje dla dzieci i całodobowe Wi-Fi. Oprócz tego obie formy zakwaterowania umożliwiają wykupienie noclegu zarówno na jedną noc, jak i na kilkanaście dni – w zależności od dostępnego budżetu i planu wakacyjnego.