Porady

Jak wybrać bezpieczny zamek do drzwi hotelowych?

Bezpieczeństwo to element szczególnie ceniony przez gości hotelowych.Dotyczy to nie tylko wymiany zabezpieczeń przed pożarem, czy zalaniem, ale również – przed kradzieżą, która najczęściej wynika z wtargnięcia osób trzecich.

Nie jest tajemnicą, że gość hotelowy, który nie czuje się bezpiecznie, jest skłonny do wystawienia złej opinii, wpływając tym samym na negatywny odbiór marki hotelu. Co więcej – przy następnej podróży chętniej skorzysta z usług konkurencji.

Nic więc dziwnego, że obiekty hotelowe z coraz to większą starannością wybierają zamki do drzwi z profesjonalnymi i niezawodnymi rozwiązaniami.

Bezpieczeństwo w hotelu – garść statystyk

Raport „Bezpieczeństwo w hotelarstwie polskim” wskazał, że w rocznie, w hotelach, dochodzi do ponad 1000 kradzieży.

Dodatkowo portal Noclegi.pl wskazał, że 81 proc. właścicieli hoteli i pensjonatów przyznało, że w tym sezonie, na terenie ich ośrodka, doszło do kradzieży. Najchętniej przywłaszczanymi przedmiotami są ręczniki (77%), szlafroki (65%), a nawet baterie (22%), koce (15%) czy suszarki (8%). Problem jest więc naprawdę duży – zwłaszcza, że goście hotelowi jasno wskazują, że poczucie bezpieczeństwa jest dla nich niezwykle ważne w kontekście rezerwowanych wczasów. Badanie „Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19” wskazało, że blisko 60% badanych chce, by miejsca noclegowe były certyfikowane właśnie pod kątem bezpieczeństwa.

Co ważne – mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie w kontekście kradzieży, zalania czy pożarów, ale także zachowania norm w związku z pandemią COVID-19. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na branży hotelarskiej pandemia odcisnęła wyraźne piętno. Jak podaje „Raport branżowy” (2021) od BOŚ – w 2020 r. odnotowano spadek liczby obiektów noclegowych (o 8,5% r/r) i oferowanych w tych obiektach miejsc noclegowych (o 6,1% r/r). Główną przyczyną tych spadków był m.in. lęk przed niewłaściwą dezynfekcją części wspólnych, na skutek czego goście tak bardzo cenili sobie ograniczony kontakt z recepcją czy obsługą hotelową.

Jak dobrać zamek do drzwi? Typy zamków.

Podstawą do zachowania bezpieczeństwa jest wysokiej jakości zamek antywłamaniowy, który zmniejsza ryzyko wtargnięcia osób trzecich. Nic więc dziwnego, że hotele coraz częściej sięgają po zaawansowany i profesjonalny system zamków, który docelowo ma zastąpić klasyczne zamknięcia na klucz. Te ostatnie uchodzą za zdecydowanie najbardziej awaryjne i ryzykowne – zwłaszcza w przypadku stosowania zamków uniwersalnych w kilku pomieszczeniach.

Wśród wielu możliwości, zdecydowanie najbezpieczniejsze zamki do drzwi to tzw. zamki elektroniczne na kod, które bazują na panelu sterowania, służącym do wprowadza ciągu cyfr. Te nadawane i przypisywane są gościom w sposób indywidualny, zmniejszając tym samym ryzyko wtargnięcia nieproszonych osób.

Dodatkowo:

  • kody można zmieniać w czasie rzeczywistym – tj. zmiany wprowadzane w systemie przesyłane są w trybie natychmiastowym do zamków,
  • udostępniono historię dostępu, która pozwala nadzorować wszystkie użycia kodu, analizując przy tym ewentualne naruszenia,
  • poczucie bezpieczeństwa zwiększają także certyfikaty – m.in. EI 30 czy RC3 – które potwierdzają odporność zamka.

Panele są na tyle uniwersalne, że można je montować zarówno na nowych, jak i na obecnych już drzwiach. Oprócz drzwi wejściowych czy wewnętrznych (np. do pokoi lub części wspólnych), system montuje się do drzwi zewnętrznych – zwłaszcza w obszarach z ograniczonym dostępem (np. tylko dla personelu).

Więcej informacji o bezpieczeństwie systemów SetPin znajdziesz na naszym blogu, a także poprzez bezpośredni kontakt z naszym zespołem.