Porady

Zamki na kod czy biometryczne?

Nowe technologie opanowały rynek, odciskając piętno na niemalże każdym obszarze współczesnych, dobrze prosperujących, przedsiębiorstw. Nie inaczej jest w branży hotelarskiej, która coraz śmielej sięga po automatyzację.

Podyktowane to jest m.in. oczekiwaniami gości, którzy cenią otwartość i chęć budowania przewagi konkurencyjnej poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań. Wśród popularnych rozwiązań są zarówno zamki elektroniczne na kod, jak i zamki biometryczne. Na czym polega ich różnica i który wybrać w swoim obiekcie?

Zamek na kod – nowoczesna kontrola dostępu

Zamek na kod – kusząca alternatywa dla klasycznych zamków na klucz, jak i recepcji całodobowej, która bazuje na zasobach ludzkich. Ich główną funkcją jest zautomatyzowanie procesów wymeldowania i zameldowania gości.

Kody umożliwiają swobodne korzystanie z apartamentów, dzięki czemu możliwe jest pominięcie czasochłonnego etapu rejestracji klienta. Zautomatyzowanie tego kroku pozwala obniżać koszty prowadzenia biznesu, usprawniać całą obsługę, omijać bariery językowe i wprowadzać zdalne sterowanie, zapewniając większą elastyczność zarówno pracownikom, jak i gościom. Zamki elektroniczne na kod to poważny konkurent dla kart magnetycznych, które można zgubić lub przekazać w niepowołane ręce.

Zamki elektroniczne związane są z licznymi zaletami i korzyściami dla hoteli. Wśród nich mowa o m.in.:

  • Zwiększonym bezpieczeństwie – do pokoju dostać się mogą wyłącznie wskazani goście lub obsługa posiadająca kod,
  • Elastyczności – która pozwala w szybszy sposób przejść proces zameldowania i wymeldowania,
  • Łatwym sposobie montażu i wdrożenia – zamki elektroniczne zamontować można w gotowe już rozwiązania,
  • Historii dostępu – w czasie rzeczywistym nadzoruje, kiedy i jaki kod/ karta/chip został użyty,
  • Integracji – system SetPin zintegrowany jest z systemami hotelowymi KWHotel Pro firmy Kajware oraz iDoSellBooking,
  • Automatyzacji – która usprawnia całą pracę personelu i odciąża ich z czasochłonnych i powtarzalnych obowiązków.

Ze względu na powyższe funkcje zamki z wykorzystaniem kodu cieszą się dużą popularnością w hotelach, magazynach i przestrzeniach publicznych.Wynika to z możliwości masowego montażu, łatwej integracji i odporności na czynniki zewnętrzne (w tym np. wilgoć).

Zamek biometryczny – zamek na odcisk palca

Zamki biometryczne należą do systemów, w których rolę klucza pełnią odciski palców. Tego typu zamek do drzwi identyfikuje właściciela lub gościa, skanując jego linie papilarne i porównując z wzorami, które umieszcza się w tzw. bazie. Założenie zapożyczone jest z urządzeń mobilnych.

Zamek biometryczny cieszy się głównie popularnością w gospodarstwach i domach prywatnych, gdzie czytnik linii papilarnych efektywnie zastępuje klasyczne klucze lub karty zbliżeniowe. Warto jednak podkreślić, że system ten jest stosunkowo nowy, przez co nadal występuje w niewielu obiektach.

Taki typ zamka rzadko kiedy spotkamy w klasycznych hotelach i aparthotelach. Przyczyną jest stosunkowo duży koszt montażu, a także zaawansowana technologia, która nadal może być zbyt skomplikowana dla wielu użytkowników. Dodatkowo, aby otwierać drzwi odciskiem palca, niezbędne jest stworzenie bazy danych, która w oczywisty sposób wymaga stworzenia procesów wewnętrznych i przeszkolenia personelu. Rozwiązanie to nie sprawdzi się także w hotelach z dużą rotacją ludzi – docelowo aby otworzyć zamek, należy “wprowadzić” odcisk do bazy, co w przypadku gości hotelowych jest całkowicie niepraktyczne i czasochłonne.

Po więcej informacji dotyczących systemów zapewniających bezpieczeństwo, zachęcamy do kontaktu z zespołem SetPin.pl!