Porady

Inteligentne rozwiązania w hotelach

Oczekiwania gości hotelowych zmieniają się niemalże tak szybko, jak technologie. To właśnie nowoczesne systemy stają się coraz cenniejszą wartością, realnie wpływając na zadowolenie i komfort klientów. Liczne raporty i analizy pokazują, że goście hotelowi coraz śmielej korzystają z inteligentnych rozwiązań, traktując je jako istotną wartość dodaną. A to z kolei ma swoje odzwierciedlenie w konkurencyjności danego obiektu.

Inteligentny hotel – co doceniają goście?

Raport Hotel’s Digital Divide przeanalizował oczekiwania gości, badając jak bardzo cenią nowe technologie w obsłudze klienta i w procesie zameldowania. Celem było nie tylko poznanie opinii o nowych systemach nie tylko stanowisko wobec nowych systemów, ale także ich znaczenie w kontekście całej branży hotelarskiej.

Wnioski okazały się zaskakujące – respondenci niemalże jednogłośnie podkreślali, że nowe technologie mają znaczenie dla oceny, budowania przewagi konkurencyjnej i odpowiadania na potrzeby gości.

Respondenci stwierdzili, że nowe technologie w pokojach mają kluczowe znaczenie dla jakości i komfortu ich pobytu. Niektórzy określili je nawet jako decydujący punkt przy wyborze rezerwacji. Potrzeba nowoczesnych rozwiązań jest tak silna, że goście są w stanie zrezygnować z innych udogodnień (np. z korzystania z centrum biznesowego (34%) lub centrum fitness (27%)), tylko po to, aby korzystać z możliwości współczesnych systemów. Ci sami ankietowani przyznali, że opcja późniejszego wymeldowania jest dla nich bardzo kusząca (11%).

Wśród osób podróżujących służbowo lub prywatnie znaleźli się ankietowani, którzy chętnie korzystają z urządzeń, zbieżnych z systemami spotykanymi w luksusowych apartamentach lub w ich domach (69%). Wśród dostępnych, inteligentnych rozwiązań szczególnie często wymieniano opcję samodzielnego wymeldowania i zameldowania, którego dokonać można nie tylko w hotelu (40%), ale również na urządzeniach osobistych (60%). Co ciekawe – ci sami respondenci wskazują, że klasyczny proces rejestracji jest dla nich zbyt długi (38%), co wynikać może ze stosowania przestarzałych technologii (34%). Według nich to właśnie opóźnienia w obsłudze (31%) są głównym powodem ich niezadowolenia i wystawiania złych rekomendacji.

Z drugiej strony wnioski wskazały również, że klienci nadal czują potrzebę korzystania z klasycznych rozwiązań, które pozwalają na bezpośredni kontakt z człowiekiem(56%). Nadmiar systemów może bowiem przysporzyć sporo kłopotów, czego boją się niedoświadczeni turyści. Wśród tych kłopotliwych systemów jest m.in. stosowanie robotów, które docelowo miałyby zastąpić obsługę recepcji czy personelu sprzątającego (56%). Ważne jest więc, aby dobierać systemy w sposób staranny i rozsądny, dobierając je typowo pod charakter obiektu.

Elektroniczne zamki na kod

Wśród nowych systemów, które są owocem rewolucji cyfrowej, królują elektroniczne zamki na kod. Jest to funkcjonalne alternatywa dla klasycznych zamków i recepcji całodobowej. Rozwiązanie to m.in. odciąża zasoby personelu, zwiększa bezpieczeństwo i wprowadza automatyzację. Indywidualnie nadawane, 4-cyfrowe kody powodują, że goście mogą swobodnie korzystać z apartamentu, dokonując samodzielnego zameldowania.

Powiadomienia SMS

Innym, nowoczesnym rozwiązaniem, powstałym w celu doskonalenia obsługi gości są zautomatyzowane wiadomości SMS. Te docelowo trafiają wprost na urządzenia przenośne, dzięki czemu klient otrzymuje kluczowe informacje na temat dojazdu, doby hotelowej, śniadań itd. Opcja ta jest niezwykle cenna dla Milenialsów, którzy wskazują (15%), że doceniają opcję smsowania z wybranym hotelem. Według danych – to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla maili, z których korzystać chce 17% respondentów w wieku 35-54 lat.

Powiadomienia SMS usprawniają wymianę informacji, odciążają pracowników, którzy samodzielnie musieliby kontaktować się z każdym klientem i wnoszą obsługę na jeszcze wyższy poziom. 

Aby uzyskać więcej informacji o nowoczesnych systemach i ich możliwościach, zachęcamy do kontaktu z zespołem SetPin.pl.