Porady

Powiadomienia dla gości w zautomatyzowanym hotelu — kiedy i o czym informować?

Automatyzacja hoteli to odpowiedź na dzisiejsze przyzwyczajenia konsumentów, dla których telefony stały się nieodłączną częścią życia. Odpowiednio wykorzystania technologia zwiększa komfort gości, zwłaszcza gdy otrzymują powiadomienia SMS ze szczegółami swojego pobytu. Kiedy i o czym hotel powinien informować swoich gości?

Każdego roku realizuje się ponad 148 milionów rezerwacji podróżniczych przez internet. Technologia zmienia oczekiwania gości na całym świecie, a automatyzacja to dla podróżnych wygoda i oszczędność czasu.

O czym hotel może informować swoich gości? 

Osoby zarządzające hotelami czy apartamentami z pewnością wiedzą, o co goście pytają najczęściej. Warto wykorzystać tę wiedzę, aby pozytywnie zaskakiwać gości przydatnymi wskazówkami jeszcze przed ich przyjazdem.

Automatyczne powiadomienia mogą dotyczyć poniższych zagadnień.

Wskazówki dojazdu
Informacje o tym, jak dojechać do obiektu warto wysłać do gościa w godzinach porannych, w dniu zameldowania. Łącznie ze wskazówkami dojazdu, gość powinien otrzymać również wskazówki dotyczące parkingu.

Proces zameldowania i wymeldowania
Szczegóły automatycznego zameldowania, np. z użyciem zamków elektronicznych warto wysłać do gości dzień przed ich przyjazdem, najlepiej w godzinach popołudniowych. W treści powiadomienia można również zawrzeć godziny zameldowania i wymeldowania oraz inne szczegóły dotyczące pokoju.

Szczegóły dotyczące śniadania

Jeśli dany obiekt oferuje śniadania lub jeśli w okolicy hotelu lub apartamentu znajdują się godne polecenia miejsca serwujące śniadania, gość powinien otrzymać szczegóły w dniu przyjazdu.

Prośba o opinię

Aby zwiększyć szansę na otrzymanie recenzji od gościa, warto wysłać prośbę o opinię w ciągu maksymalnie trzech dni po wymeldowaniu. Dzięki temu obiekt zwiększa szanse na otrzymanie większej liczby recenzji.

Inne przydatne informacje

Powiadomienia mogą różnić się w zależności od obiektu czy charakteru pobytu. Hotel może na przykład informować swoich gości o tym, że pokój jest już gotowy, a także przesłać informacje o WiFi czy przydatne wskazówki, dotyczące okolicy obiektu.

Równie ważny, jak praktyczne wskazówki jest też sposób komunikacji. Powiadomienia powinny być zwięzłe, ale serdeczne, aby gość poczuł się zaopiekowany jeszcze przed przyjazdem do obiektu.

 

Powiadomienia dla gości hotelowych — krótkie i skuteczne wiadomości

 

Wybór metody komunikacji też ma spore znaczenie dla ogólnego doświadczenia gości w czasie pobytu w danym miejscu. Wiele obiektów nadal używa adresu e-mail do potwierdzenia szczegółów rezerwacji oraz wysyłki informacji, związanych z pobytem gościa w obiekcie. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie.

Informacje wysyłane drogą mailową mogą trafić do folderu ze spamem, co znacznie obniża prawdopodobieństwo odczytania wiadomości przez gościa lub wiadomość ta może być już nieaktualna w dniu odczytania. Poza tym, nie każdy sprawdza skrzynkę e-mail podczas podróży, chociażby ze względu na brak zainstalowanej aplikacji w smartfonie.

Warto postawić na SMS-y, które zapewniają bezpośredni kontakt obiektu z gościem. Zwiększa się tym samym skuteczność wysyłanych powiadomień oraz prawdopodobieństwo, że gość zapozna się ze wskazówkami, ułatwiającymi pobyt w hotelu czy apartamencie.

Zautomatyzowane hotele odpowiedzią na potrzeby gości

Wiele osób nadal sceptycznie podchodzi do zautomatyzowanych obiektów noclegowych. Główną obawą jest zastąpienie przez technologię interakcji międzyludzkich. Odpowiednio przygotowane powiadomienia SMS pozwalają jednak na wzbudzenie zaufania gości i zwiększenie ich satysfakcji z pobytu.

Zdrugiej strony, pracownicy recepcji jeszcze bardziej mogą skupić się na gościach, nie tracąc czasu na rozwiązywanie problemów technicznych.

Chęć korzystania ze zautomatyzowanych hoteli potwierdza ankieta przeprowadzona w 2015 roku przez The Centre for Hospitality Research na Uniwersytecie Cornella. Wśród oczekiwań gości znalazły się m.in. powiadomienia o zameldowaniu i wymeldowaniu z hotelu, czy zdalna możliwość podniesienia standardu pokoju.

Samoobsługa to przede wszystkim wygoda gości, którzy mogą bezpiecznie zameldować się w obiekcie o dowolnej porze. Powszechny dostęp do urządzeń mobilnych sprawił, że goście są przyzwyczajeni do korzystania z samoobsługowych alternatyw, nie tylko w obiektach noclegowych, ale też podczas odprawy na lotnisku, w bankowości i wielu innych dziedzinach.

Chcesz poprawić komunikację z gośćmi twojego obiektu, ale nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami (napisz na kontakt@setpin.pl) i skorzystaj z naszego doświadczenia. Skonfigurujemy twój system rezerwacyjny oraz zautomatyzujemy całą komunikację z gośćmi.