Porady

Najem krótkoterminowy – co warto wiedzieć

Po pandemii, w 2021 roku, najem krótkoterminowy znów stał się jednym z najbardziej opłacalnych i popularnych form wynajmu. Szacuje się, że w ostatnich miesiącach wzrost przychodów wyniósł o 92% (w porównaniu z rokiem 2020). Ten przyrost jest szybszy niż liczba mieszkań czy dokonywanych rezerwacji (chociaż tu również odnotowano wzrost na poziomie 45%).

Z jakimi możliwościami, ale też wyzwaniami spotykają się umowy najmu krótkoterminowego? Co musisz o nich wiedzieć – zarówno jako najemca, jak i właściciel lokum, które docelowo będzie udostępniane gościom?

Co to jest najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy mieszkań czy apartamentów jest jedną z form zarabiania na udostępnianych nieruchomościach. W porównaniu z najmem długoterminowym – oferowany lokal przeliczany jest na doby, co przypomina nieco funkcjonowanie klasycznych hoteli i moteli. Co istotne – przychody z tego typu najmu są większe, a co za tym idzie – większa jest szansa na szybki zwrot z inwestycji.

Najem prywatny krótkoterminowy cieszy się największą popularnością w dużych miastach – zwłaszcza, w przypadku dobrej lokalizacji (tj. w centrum miasta lub niedaleko atrakcji turystycznych). Wbrew pozorom – nie dotyczy on wyłącznie wyjazdów biznesowych, ale również rodzinnych urlopów i wakacji. Według badania „Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19” z 2019 roku – 16% turystów chce wypoczywać właśnie w takich miejscach, rezygnując tym samym z hoteli.

Jakie są zasady najmu krótkoterminowego?

Obecne przepisy wskazują, że jeśli umowa obejmuje najem okazjonalny i trwa krócej, niż rok, to nie ma potrzeby jej spisywania. Najczęściej więc schemat wynajmu przebiega w taki sposób, że najemca przelewa na rachunek wynajmującego kwotę (całą lub w formie zaliczki) – zwykle po wcześniejszej rezerwacji. Do kwoty często doliczana jest kaucja. Strony nie muszą podpisywać żadnych dodatkowych umów, dokumentów i zobowiązań.

Zalety i wady najmu krótkoterminowego

Wynajem krótkoterminowy jest dużą konkurencją dla klasycznych hoteli – głównie dlatego, że goście:

  • dostępna jest kuchnia– mieszkania tego typu są niezwykle komfortowe i umożliwiają samodzielne przygotowywanie posiłków,
  • nie ma doby hotelowej – ta nierzadko bywa dużym ograniczeniem i utrudnieniem pod kątem organizacji urlopu – zwłaszcza, jeśli Twój apartament jest jedynie przystankiem na dalszej trasie,
  • jest to doskonała dla dużych rodzin – nadal na rynku trudno o atrakcyjną ofertę dużych apartamentów hotelowych – np. dla rodzin 2+2. Rozwiązaniem na ten problem są właśnie mieszkania w najmie krótkoterminowym. 
  • cena jest niższa – właściciele mieszkań bardzo często oferują upusty i atrakcyjniejsze oferty, jeśli zdecydujesz się na dłuższy najem lub gdy wynajmiesz lokal ponownie (w np. następnym sezonie).

Wśród wiodących zalet dla właścicieli nieruchomości, wymienia się możliwość osiągania wyższych przychodów niż z najmu długoterminowego. Dodatkowo brak długotrwałego zobowiązania zapewnia dużą elastyczność.

Warto jednak podkreślić, że krótkoterminowy wynajem mieszkania wymaga większego zaangażowania – zarówno w poszukiwaniu Klienta, jak i w obsłudze gości. Po każdej wizycie niezbędne jest posprzątanie lokalu – ze szczególnym wskazaniem na wymianę pościeli, przygotowanie świeżych ręczników i uzupełnienie zapasów (np. w kuchni).

Przepisy i formalności

Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło uregulować przepisy, dotyczące najmu dobowego. W 2021 roku pojawiła się propozycja wprowadzenia centralnego rejestru usług hotelarskich oraz tzw. licencji. Ten pierwszy ma docelowo rejestrować wszystkie obiekty hotelarskie, a drugie – mają umożliwiać licencjonowanie podmiotów, które rejestrowałyby swoje obiekty na platformach typu booking.com.
Na ten moment nie ma jeszcze dokładnych wytycznych, ale niewątpliwie należy śledzić nowe ustawy, trzymając tzw. rękę na pulsie wszystkich pomysłów ze strony Ministerstwa.

Co ważne, aktualnie podatnik, który w 2022 roku opodatkuje przychód z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, może rozliczyć je na tzw. zasadach ogólnych. Aby to zrobić, należy zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36, po zakończeniu danego roku. Zeznanie należy będzie złożyć do 2 maja 2023 r.

Więcej o normach i przepisach w tym obszarze, przeczytasz w m.in. art. 659 § 1.

Aby uzyskać więcej informacji o nowoczesnych systemach, które mogą wspierać Twój najem krótkoterminowy – zachęcamy do kontaktu z zespołem SetPin.pl.