Porady

Coworking hotel – nowy trend w hotelarstwie

Śledzenie trendów ma kluczowe znaczenie nie tylko dla budowania przewagi konkurencyjnej, ale także dla sprawnego odpowiadania na pojawiające się potrzeby na rynku. Nie inaczej jest w branży hotelarskiej, która rozwija się wyjątkowo prężnie. Tak oto w ostatnich latach obserwować możemy zwiększone zainteresowanie tzw. coworking spaces, które pojawiają się w hotelach ulokowanych na całym świecie.

Jeśli więc chcesz stworzyć idealne miejsce dla swoich gości – wizja zaaranżowania coworking hotelu może być dla nich wyjątkowo atrakcyjna. Czym dokładnie charakteryzuje się ów trend i w jaki sposób na niego odpowiedzieć?

Coworking hotel – co to jest?

Wiele hoteli na całym świecie, coraz chętniej, udostępnia tzw. coworking spaces. Są to wydzielone i przystosowane strefy, które docelowo mają stać się wygodnym miejscem do pracy – np. w podróży służbowej czy na wakacjach (tzw. workation). Ten trend wynika z faktu, że niemalże co drugi podróżujący – wcześniej czy później – zmuszony jest poświęcić część swojego urlopu na służbowe obowiązki. Trend ten umocnił się w czasie pandemii COVID-19, gdzie coraz więcej zakładów pracy wprowadziło tryb home office.

Wspomniane już coworking spaces to przestrzenie – wspólne lub pojedyncze – które możesz wynająć na godziny lub nawet na tygodnie. Docelowo mają one zastąpić klasyczne biura, ułatwiając tym samym organizację podróży o charakterze biznesowym.

Tak stworzone przestrzenie coworkingowe nie zakłócają wypoczynku innym gościom, a przy okazji – umożliwiają sprawną obsługę skrzynki pocztowej, wydrukowanie dokumentów, zrealizowanie połączeń video itd. Wszystko to bazuje więc na nowoczesnych technologiach, przemyślanej aranżacji, a także stworzeniu dogodnych warunków do wykonywania swojej pracy.

Jak zorganizować strefy coworkingowe?

No dobrze, to czego potrzebujesz do stworzenia komfortowej i docenianej przez gości przestrzeni do pracy?

Podstawą powinny być wszelkie urządzenia i rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić i usprawnić zdalną pracę. Filarem jest oczywiście dostęp do szybkiego Internetu (najlepiej bezprzewodowego), a także stworzenie wydzielonych stref (w tej roli małe biura lub duże sale konferencyjne), które zapewniają kameralność i niezbędną ciszę. Dodatkowo – konieczne są stanowiska do wideokonferencji, flipcharty, drukarki, skanery, a także panele do zainstalowania i podłączenia dodatkowych urządzeń. Podobnie jak w klasycznych konferencjach – niezbędna jest także przestrzeń kawiarniana, w której to pracujący goście mogą zaparzyć sobie herbatę lub kawę. Liczba miejsc powinna być uzależniona od wielkości obiektu, ale także ilości gości, którzy zainteresowani są taką formą wypoczynku.

Przestrzeń do pracy powinna być schludna i komfortowa – wszystko po to, aby pracownik mógł się skupić i efektywnie wykonać nałożone na niego obowiązki. Zadbaj więc o odpowiednie oświetlenie, stonowaną kolorystykę wnętrza i wygodne meble.

Tak stworzone powierzchnie biurowe mogą być wynajmowane zarówno na godziny, jak i na miesiące – zastępując tym samym „klasyczne” miejsce pracy. Zadbaj więc o to, aby było to kompletne miejsce, które pozwoli Ci zbudować przewagę konkurencyjną na rynku hotelarskim.